BK/RM25600-1CR
Manufacturer Part Number:
BK/RM25600-1CR
Manufacturer/Brand:
Eaton - Bussmann Electrical Division
Part of Description:
RM25600-1CR BULK PKG
Manufacturer :
Product Category :
Fuseholders
Contact Finish :
Contact Material :
Current Rating (Amps) :
600 A
For Use With/Related Products :
Class R Fuses
Fuse Size :
2.591" Dia x 10.374" L (65.8mm x 263.5mm)
Fuse Type :
Cartridge
Fuseholder Type :
Block
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Circuits :
1
Orientation :
Horizontal and Vertical
Product Status :
Active
Termination Style :
Screw Terminal
Voltage :
250V