JM60600-1CR
Manufacturer Part Number:
JM60600-1CR
Manufacturer/Brand:
Eaton - Bussmann Electrical Division
Part of Description:
FUSE BLOCK CART 600V 600A SMD
Manufacturer :
Product Category :
Fuseholders
Contact Finish :
Tin
Contact Material :
Aluminum
Current Rating (Amps) :
600 A
For Use With/Related Products :
Class J Fuses
Fuse Size :
2.5" Dia x 8" L (63.5mm x 203.2mm)
Fuse Type :
Cartridge
Fuseholder Type :
Block
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Circuits :
1
Orientation :
Product Status :
Active
Termination Style :
Box Lug
Voltage :
600V