JM60200-2MW16
Manufacturer Part Number:
JM60200-2MW16
Manufacturer/Brand:
Eaton - Bussmann Electrical Division
Part of Description:
FUSE BLOCK CART 600V 200A SMD
Manufacturer :
Product Category :
Fuseholders
Contact Finish :
Tin
Contact Material :
Aluminum
Current Rating (Amps) :
200 A
For Use With/Related Products :
Class J Fuses
Fuse Size :
1.625" Dia x 5.75" L (41.28mm x 146.05mm)
Fuse Type :
Cartridge
Fuseholder Type :
Block
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Circuits :
2
Orientation :
Product Status :
Active
Termination Style :
Box Lug
Voltage :
600V