LFJ606001C
Manufacturer Part Number:
LFJ606001C
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
FUSE BLOCK CART 600V 600A DIN
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
Fuseholders
Contact Finish :
Contact Material :
Current Rating (Amps) :
600 A
For Use With/Related Products :
Class J Fuses
Fuse Size :
2.5" Dia x 8" L (63.5mm x 203.2mm)
Fuse Type :
Cartridge
Fuseholder Type :
Block
Mounting Type :
DIN Rail
Number of Circuits :
1
Orientation :
Product Status :
Active
Termination Style :
Box Lug
Voltage :
600V