TPHCS250-P
Manufacturer Part Number:
TPHCS250-P
Manufacturer/Brand:
Eaton - Bussmann Electrical Division
Part of Description:
FUSE HLDR BLADE 80V 250A CHASS
Manufacturer :
Product Category :
Fuseholders
Contact Finish :
Tin
Contact Material :
Copper
Current Rating (Amps) :
250 A
For Use With/Related Products :
Bolt Mount Cartridge Fuses
Fuse Size :
1" Dia x 2.657" L (25.4mm x 67.5mm)
Fuse Type :
Blade
Fuseholder Type :
Holder
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Circuits :
1
Orientation :
Product Status :
Active
Termination Style :
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Voltage :
80V