HEB-P15V-AA
Manufacturer Part Number:
HEB-P15V-AA
Manufacturer/Brand:
Eaton - Bussmann Electrical Division
Part of Description:
IN LINE FUSEHOLDER
Manufacturer :
Product Category :
Fuseholders
Contact Finish :
Contact Material :
Copper
Current Rating (Amps) :
15 A
For Use With/Related Products :
HEB Fuses
Fuse Size :
0.394" Dia x 1.496" L (10mm x 38mm)
Fuse Type :
Cartridge
Fuseholder Type :
Holder
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Circuits :
1
Orientation :
Horizontal
Product Status :
Active
Termination Style :
Wire Leads
Voltage :
600V