LFR601001C
Manufacturer Part Number:
LFR601001C
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
FUSE BLOCK CART 600V 100A DIN
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
Fuseholders
Contact Finish :
Contact Material :
Current Rating (Amps) :
100 A
For Use With/Related Products :
Class R Fuses
Fuse Size :
1.339" Dia x 7.874" L (34mm x 200mm)
Fuse Type :
Cartridge
Fuseholder Type :
Holder
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Circuits :
1
Orientation :
Product Status :
Active
Termination Style :
Box Lug
Voltage :
600V