RM25060-1CHR
Manufacturer Part Number:
RM25060-1CHR
Manufacturer/Brand:
Eaton - Bussmann Electrical Division
Part of Description:
FUSE BLK, R 250V 60A 1P
Manufacturer :
Product Category :
Fuseholders
Contact Finish :
Contact Material :
Current Rating (Amps) :
60 A
For Use With/Related Products :
Class R Fuses
Fuse Size :
0.811" Dia x 3.000" L (20.60mm x 76.20mm)
Fuse Type :
Cartridge
Fuseholder Type :
Block
Mounting Type :
DIN Rail, Panel Mount
Number of Circuits :
1
Orientation :
Horizontal
Product Status :
Active
Termination Style :
Box Lug
Voltage :
250V