RM25030-1CHR
Manufacturer Part Number:
RM25030-1CHR
Manufacturer/Brand:
Eaton - Bussmann Electrical Division
Part of Description:
FUSE BLK R250V 30A 1P HX
Manufacturer :
Product Category :
Fuseholders
Contact Finish :
Contact Material :
Current Rating (Amps) :
30 A
For Use With/Related Products :
Class R Fuses
Fuse Size :
0.563" Dia x 2.000" L (14.30mm x 50.80mm)
Fuse Type :
Cartridge
Fuseholder Type :
Block
Mounting Type :
DIN Rail, Panel Mount
Number of Circuits :
1
Orientation :
Horizontal
Product Status :
Active
Termination Style :
Box Lug
Voltage :
250V