LFR250301C
Manufacturer Part Number:
LFR250301C
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
FUSE BLOK CART 250V 30A DIN RAIL
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
Fuseholders
Contact Finish :
Contact Material :
Current Rating (Amps) :
30 A
For Use With/Related Products :
Class R Fuses
Fuse Size :
0.563" Dia x 2" L (14.3mm x 50.8mm)
Fuse Type :
Cartridge
Fuseholder Type :
Block
Mounting Type :
DIN Rail
Number of Circuits :
1
Orientation :
Product Status :
Active
Termination Style :
Box Lug
Voltage :
250V