LFR251003CID
Manufacturer Part Number:
LFR251003CID
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
FUSE BLOCK CART 250V 100A DIN
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
Fuseholders
Contact Finish :
Contact Material :
Current Rating (Amps) :
100 A
For Use With/Related Products :
Class R Fuses
Fuse Size :
1.063" Dia x 5.874" L (27mm x 149.2mm)
Fuse Type :
Cartridge
Fuseholder Type :
Block
Mounting Type :
DIN Rail
Number of Circuits :
3
Orientation :
Product Status :
Active
Termination Style :
Box Lug
Voltage :
250V