LFG480603CDINR
Manufacturer Part Number:
LFG480603CDINR
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
FUSE BLOK CART 480V 60A DIN RAIL
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
Fuseholders
Contact Finish :
Contact Material :
Current Rating (Amps) :
60 A
For Use With/Related Products :
Class G Fuses, 13/32" x 2-1/4"
Fuse Size :
0.394" Dia x 2.25" L (10mm x 57.15mm)
Fuse Type :
Cartridge
Fuseholder Type :
Block
Mounting Type :
DIN Rail
Number of Circuits :
3
Orientation :
Product Status :
Active
Termination Style :
Box Lug
Voltage :
480V