02540008Z
Manufacturer Part Number:
02540008Z
Part of Description:
FUSE BLOCK CART 300V 10A CHASSIS
Product Category :
Fuseholders
Contact Finish :
Tin
Contact Material :
Spring Brass
Current Rating (Amps) :
10 A
For Use With/Related Products :
2AG, 5mm x 15mm
Fuse Size :
0.177" Dia x 0.57" L (4.5mm x 14.48mm)
Fuse Type :
Cartridge
Fuseholder Type :
Block
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Circuits :
8
Orientation :
Product Status :
Active
Termination Style :
Solder Lug
Voltage :
400V