LFJ102001CST
Manufacturer Part Number:
LFJ102001CST
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
1000VDC 200A SPFJ HLDR 1PLE STD
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
Fuseholders
Contact Finish :
Contact Material :
Current Rating (Amps) :
200 A
For Use With/Related Products :
Blade Mount Cartridge Fuses
Fuse Size :
1.496" Dia x 5.75" L (38mm x 146.05mm)
Fuse Type :
Bolt Down
Fuseholder Type :
Block
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Circuits :
1
Orientation :
Horizontal
Product Status :
Active
Termination Style :
Box Lug
Voltage :
1000V