SPXV04.5LXS
Manufacturer Part Number:
SPXV04.5LXS
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
FUSE SOLAR 1500VDC 4.5A
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
Electrical, Specialty Fuses
Applications :
Solar (Photovoltaic)
Approval Agency :
CE, gPV, UL
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
30kA
Class :
Current Rating (Amps) :
4.5A
Features :
Fuse Type :
Cartridge
Mounting Type :
Requires Holder
Operating Temperature :
Package / Case :
Cartridge, Non-Standard
Product Status :
Active
Response Time :
Fast Blow
Size / Dimension :
0.406" Dia x 3.333" L (10.31mm x 84.65mm)
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
1.5 kV