0HEV015.SXBD
- Manufacturer Part Number:
- 0HEV015.SXBD
- Manufacturer/Brand:
- Hartland Controls/Littelfuse
- Part of Description:
- FUSE CARTRIDGE 15A 450VDC BOLT
- Manufacturer :
- Hartland Controls/Littelfuse
- Product Category :
- Electrical, Specialty Fuses
- Applications :
- Lift Trucks
- Approval Agency :
- Breaking Capacity @ Rated Voltage :
- 10kA
- Class :
- Current Rating (Amps) :
- 15A
- Features :
- Fuse Type :
- Cartridge
- Mounting Type :
- Bolt Mount
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 125°C
- Package / Case :
- Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
- Product Status :
- Discontinued at Digi-Key
- Response Time :
- Size / Dimension :
- 0.469" Dia x 2.559" L (11.90mm x 65.00mm)
- Voltage Rating - AC :
- Voltage Rating - DC :
- 450 V