LA15QS1200128
Manufacturer Part Number:
LA15QS1200128
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
FUSE CRTRDGE 200A 150VAC/DC PUCK
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
Electrical, Specialty Fuses
Applications :
Electrical, Industrial
Approval Agency :
UR
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
100kA
Class :
Current Rating (Amps) :
200A
Features :
Fuse Type :
Cartridge
Mounting Type :
Bolt Mount
Operating Temperature :
Package / Case :
Hockey Puck
Product Status :
Active
Response Time :
Fast Blow
Size / Dimension :
2.000" Dia x 1.886" L (50.80mm x 47.90mm)
Voltage Rating - AC :
150 V
Voltage Rating - DC :
150 V