0CBO012.V
Manufacturer Part Number:
0CBO012.V
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
FUSE CARTRIDGE 12A 32VDC CYLINDR
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
Electrical, Specialty Fuses
Applications :
Lift Trucks
Approval Agency :
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
10kA
Class :
Current Rating (Amps) :
12A
Features :
Fuse Type :
Cartridge
Mounting Type :
Bolt Mount
Operating Temperature :
Package / Case :
Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Product Status :
Active
Response Time :
Fast Blow
Size / Dimension :
0.812" Dia x 1.625" L (20.62mm x 41.28mm)
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
32 V