LA30QS800128
Manufacturer Part Number:
LA30QS800128
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
FUSE CRTRDGE 800A 300VAC/DC PUCK
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
Electrical, Specialty Fuses
Applications :
Semiconductors
Approval Agency :
UR
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
200kA
Class :
Current Rating (Amps) :
800A
Features :
Fuse Type :
Cartridge
Mounting Type :
Bolt Mount
Operating Temperature :
Package / Case :
Hockey Puck
Product Status :
Active
Response Time :
Fast Blow
Size / Dimension :
3.000" Dia x 2.591" L (76.20mm x 65.80mm)
Voltage Rating - AC :
300 V
Voltage Rating - DC :
300 V