LA120URD72TTI0800
Manufacturer Part Number:
LA120URD72TTI0800
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
FUSE SQUARE 800A 1.2KVAC RECT
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
Electrical, Specialty Fuses
Applications :
Electrical, Industrial
Approval Agency :
UR
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
100kA
Class :
Current Rating (Amps) :
800A
Features :
Fuse Type :
Square
Mounting Type :
Bolt Mount
Operating Temperature :
Package / Case :
Rectangular
Product Status :
Active
Response Time :
Fast Blow
Size / Dimension :
2.913" L x 2.362" W x 2.560" H (74.00mm x 60.00mm x 65.03mm)
Voltage Rating - AC :
1.2 kV