LA60X1600128
Manufacturer Part Number:
LA60X1600128
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
FUSE CARTRIDGE 1.6KA 600VAC PUCK
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
Electrical, Specialty Fuses
Applications :
Electrical, Industrial
Approval Agency :
UR
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
100kA
Class :
Current Rating (Amps) :
1.6kA
Features :
Fuse Type :
Cartridge
Mounting Type :
Bolt Mount
Operating Temperature :
Package / Case :
Hockey Puck
Product Status :
Active
Response Time :
Fast Blow
Size / Dimension :
4.488" Dia x 4.016" L (114.00mm x 102.00mm)
Voltage Rating - AC :
600 V