39018R2C2.75W
Manufacturer Part Number:
39018R2C2.75W
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
FUSE CARTRIDGE 390A 2.75KVAC
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
Electrical, Specialty Fuses
Applications :
Motor Protection
Approval Agency :
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
80kA
Class :
R
Current Rating (Amps) :
390A
Features :
Indicating
Fuse Type :
Cartridge
Mounting Type :
Requires Holder
Operating Temperature :
Package / Case :
Cartridge, Non-Standard
Product Status :
Active
Response Time :
Size / Dimension :
10.875" L x 3.000" W x 6.380" H (276.23mm x 76.20mm x 162.05mm)
Voltage Rating - AC :
2.75 kV