LA070URD30KI0250
Manufacturer Part Number:
LA070URD30KI0250
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
FUSE SQUARE 250A 700VAC RECT
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
Electrical, Specialty Fuses
Applications :
Electrical, Industrial
Approval Agency :
UR
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
200kA
Class :
Current Rating (Amps) :
250A
Features :
Fuse Type :
Square
Mounting Type :
Bolt Mount
Operating Temperature :
Package / Case :
Rectangular, Blade
Product Status :
Obsolete
Response Time :
Fast Blow
Size / Dimension :
1.874" L x 1.575" W x 1.811" H (47.60mm x 40.00mm x 46.00mm)
Voltage Rating - AC :
700 V