1505R1BI5.5
Manufacturer Part Number:
1505R1BI5.5
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
FUSE CARTRIDGE 150A 5.5KVAC CYL
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
Electrical, Specialty Fuses
Applications :
Motor Protection
Approval Agency :
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
80kA
Class :
R
Current Rating (Amps) :
150A
Features :
Indicating
Fuse Type :
Cartridge
Mounting Type :
Bolt Mount
Operating Temperature :
Package / Case :
Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Product Status :
Active
Response Time :
Size / Dimension :
18.000" L x 3.000" W x 3.600" H (457.20mm x 76.20mm x 91.44mm)
Voltage Rating - AC :
5.5 kV