65036R3C5.5
Manufacturer Part Number:
65036R3C5.5
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
FUSE CARTRIDGE 650A 5.5KVAC
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
Electrical, Specialty Fuses
Applications :
Motor Protection
Approval Agency :
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
80kA
Class :
R
Current Rating (Amps) :
650A
Features :
Indicating
Fuse Type :
Cartridge
Mounting Type :
Requires Holder
Operating Temperature :
Package / Case :
Cartridge, Non-Standard
Product Status :
Active
Response Time :
Size / Dimension :
15.875" L x 3.000" W x 9.750" H (403.23mm x 76.20mm x 247.65mm)
Voltage Rating - AC :
5.5 kV