0RLS450.X
- Manufacturer Part Number:
- 0RLS450.X
- Manufacturer/Brand:
- Hartland Controls/Littelfuse
- Part of Description:
- FUSE CRTRDGE 450A 600VAC CYLINDR
- Manufacturer :
- Hartland Controls/Littelfuse
- Product Category :
- Electrical, Specialty Fuses
- Applications :
- Electrical, Industrial
- Approval Agency :
- CE, CSA, UL
- Breaking Capacity @ Rated Voltage :
- 10kA
- Class :
- H
- Current Rating (Amps) :
- 450A
- Features :
- Fuse Type :
- Cartridge
- Mounting Type :
- Requires Holder
- Operating Temperature :
- Package / Case :
- Cylindrical, Blade Terminals
- Product Status :
- Obsolete
- Response Time :
- Fast Blow
- Size / Dimension :
- 3.094" Dia x 8.870" L (78.6mm x 225.30mm)
- Voltage Rating - AC :
- 600 V