NH00CG25
- Manufacturer Part Number:
- NH00CG25
- Manufacturer/Brand:
- Hartland Controls/Littelfuse
- Part of Description:
- FUSE SQUARE 25A 500VAC/440VDC
- Manufacturer :
- Hartland Controls/Littelfuse
- Product Category :
- Electrical, Specialty Fuses
- Applications :
- Motor Protection
- Approval Agency :
- VDE
- Breaking Capacity @ Rated Voltage :
- 120kA AC, 25kA DC
- Class :
- NH
- Current Rating (Amps) :
- 25A
- Features :
- Indicating
- Fuse Type :
- Square
- Mounting Type :
- Requires Holder
- Operating Temperature :
- Package / Case :
- Rectangular, Blade
- Product Status :
- Obsolete
- Response Time :
- Fast Blow
- Size / Dimension :
- 2.126" L x 2.020" W x 0.787" H (54.00mm x 51.30mm x 20.00mm)
- Voltage Rating - AC :
- 500 V
- Voltage Rating - DC :
- 440 V