200NH1G-690
Manufacturer Part Number:
200NH1G-690
Manufacturer/Brand:
Eaton - Bussmann Electrical Division
Part of Description:
FUSE SQUARE 200A 690VAC RECT
Manufacturer :
Product Category :
Electrical, Specialty Fuses
Applications :
Electrical, Industrial
Approval Agency :
CE, VDE
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
Class :
NH
Current Rating (Amps) :
200A
Features :
Indicating
Fuse Type :
Square
Mounting Type :
Requires Holder
Operating Temperature :
Package / Case :
Rectangular, Blade
Product Status :
Obsolete
Response Time :
Fast Blow
Size / Dimension :
2.677" L x 1.614" W x 2.165" H (68.00mm x 41.00mm x 55.00mm)
Voltage Rating - AC :
690 V