16NHC00M
- Manufacturer Part Number:
- 16NHC00M
- Manufacturer/Brand:
- Eaton - Bussmann Electrical Division
- Part of Description:
- FUSE SQUARE 16A 500VAC/250VDC
- Manufacturer :
- Product Category :
- Electrical, Specialty Fuses
- Applications :
- Electrical, Industrial
- Approval Agency :
- VDE
- Breaking Capacity @ Rated Voltage :
- 120kA AC, 50kA DC
- Class :
- NH
- Current Rating (Amps) :
- 16A
- Features :
- Indicating
- Fuse Type :
- Square
- Mounting Type :
- Requires Holder
- Operating Temperature :
- Package / Case :
- Rectangular, Blade
- Product Status :
- Obsolete
- Response Time :
- Size / Dimension :
- 2.126" L x 1.181" W x 1.969" H (54.00mm x 30.00mm x 50.00mm)
- Voltage Rating - AC :
- 500 V
- Voltage Rating - DC :
- 250 V