5.5VFNHA3R
Manufacturer Part Number:
5.5VFNHA3R
Manufacturer/Brand:
Eaton - Bussmann Electrical Division
Part of Description:
FUSE CRTRDG 3A 5.5KVAC FUSE LINK
Manufacturer :
Product Category :
Electrical, Specialty Fuses
Applications :
Approval Agency :
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
Class :
Current Rating (Amps) :
3A
Features :
Fuse Type :
Cartridge
Mounting Type :
Requires Holder
Operating Temperature :
Package / Case :
Fuse Link
Product Status :
Active
Response Time :
Size / Dimension :
3.000" Dia x 15.866" L (76.20mm x 403.00mm)
Voltage Rating - AC :
5.5 kV