3.6WFLSJ200
Manufacturer Part Number:
3.6WFLSJ200
Manufacturer/Brand:
Eaton - Bussmann Electrical Division
Part of Description:
FUSE CARTRIDGE 200A 3.6KVAC
Manufacturer :
Product Category :
Electrical, Specialty Fuses
Applications :
Approval Agency :
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
50kA
Class :
Current Rating (Amps) :
200A
Features :
Fuse Type :
Cartridge
Mounting Type :
Requires Holder
Operating Temperature :
Package / Case :
Cartridge, Non-Standard
Product Status :
Active
Response Time :
Size / Dimension :
2.992" Dia x 11.500" L (76.00mm x 292.00mm)
Voltage Rating - AC :
3.6 kV