7.2TFLSJ160
Manufacturer Part Number:
7.2TFLSJ160
Manufacturer/Brand:
Eaton - Bussmann Electrical Division
Part of Description:
FUSE CART 160A 7.2KVAC FUSE LINK
Manufacturer :
Product Category :
Electrical, Specialty Fuses
Applications :
Approval Agency :
VDE
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
40kA
Class :
T
Current Rating (Amps) :
160A
Features :
Fuse Type :
Cartridge
Mounting Type :
Requires Holder
Operating Temperature :
Package / Case :
Fuse Link
Product Status :
Active
Response Time :
Size / Dimension :
2.992" Dia x 11.500" L (76.00mm x 292.00mm)
Voltage Rating - AC :
7.2 kV