LPS-RK-300SP
Manufacturer Part Number:
LPS-RK-300SP
Manufacturer/Brand:
Eaton - Bussmann Electrical Division
Part of Description:
FUSE CRTRDGE 300A 600VAC/300VDC
Manufacturer :
Product Category :
Electrical, Specialty Fuses
Applications :
Motor Protection, Transformer Protection
Approval Agency :
CE, CSA, UL
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
300kA AC, 100kA DC
Class :
RK1
Current Rating (Amps) :
300A
Features :
Fuse Type :
Cartridge
Mounting Type :
Bolt Mount
Operating Temperature :
Package / Case :
Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Product Status :
Active
Response Time :
Slow Blow
Size / Dimension :
2.360" Dia x 11.630" L (59.94mm x 295.40mm)
Voltage Rating - AC :
600 V
Voltage Rating - DC :
300 V