17.5OHGMA20
Manufacturer Part Number:
17.5OHGMA20
Manufacturer/Brand:
Eaton - Bussmann Electrical Division
Part of Description:
FUSE CARTRIDGE 20A 17.5KVAC
Manufacturer :
Product Category :
Electrical, Specialty Fuses
Applications :
Approval Agency :
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
35kA
Class :
Current Rating (Amps) :
20A
Features :
Fuse Type :
Cartridge
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
Package / Case :
Cartridge, Non-Standard
Product Status :
Active
Response Time :
Size / Dimension :
2.500" Dia x 14.133" L (63.50mm x 359.00mm)
Voltage Rating - AC :
17.5 kV