PV-450A-3L-U-15
- Manufacturer Part Number:
- PV-450A-3L-U-15
- Manufacturer/Brand:
- Eaton - Bussmann Electrical Division
- Part of Description:
- FUSE 450A 1500V 3L PV W/O IND
- Manufacturer :
- Product Category :
- Electrical, Specialty Fuses
- Applications :
- Solar (Photovoltaic)
- Approval Agency :
- Breaking Capacity @ Rated Voltage :
- 100kA
- Class :
- gPV
- Current Rating (Amps) :
- 450A
- Features :
- Indicating
- Fuse Type :
- Square
- Mounting Type :
- Requires Holder
- Operating Temperature :
- Package / Case :
- Rectangular, Blade
- Product Status :
- Active
- Response Time :
- Size / Dimension :
- 5.000" L x 2.953" W x 2.953" H (127.00mm x 75.00mm x 75.00mm)
- Voltage Rating - AC :
- Voltage Rating - DC :
- 1.5 kV