PSR073UL0315X
Manufacturer Part Number:
PSR073UL0315X
Part of Description:
FUSE SQUARE 315A 1.3KVAC/1KVDC
Approval Agency :
CE, cURus, UL
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
100kA AC, 150kA DC
Class :
Current Rating (Amps) :
315A
Features :
Indicating
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
2.882" L x 2.894" W x 3.130" H (73.20mm x 73.50mm x 79.50mm)
Voltage Rating - AC :
1.3 kV
Voltage Rating - DC :
1 kV