7.2AMWNA5.0E
Manufacturer Part Number:
7.2AMWNA5.0E
Manufacturer/Brand:
Eaton - Bussmann Electrical Division
Part of Description:
FUSE CARTRIDGE 5A 7.2KVAC
Manufacturer :
Product Category :
Electrical, Specialty Fuses
Applications :
Approval Agency :
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
50kA
Class :
Current Rating (Amps) :
5A
Features :
Fuse Type :
Cartridge
Mounting Type :
Requires Holder
Operating Temperature :
Package / Case :
Cartridge, Non-Standard
Product Status :
Active
Response Time :
Size / Dimension :
0.811" Dia x 5.598" L (20.60mm x 142.20mm)
Voltage Rating - AC :
7.2 kV