PV-110ANH1
- Manufacturer Part Number:
- PV-110ANH1
- Manufacturer/Brand:
- Eaton - Bussmann Electrical Division
- Part of Description:
- FUSE 110A 1000V DC PV SIZE 1 DUA
- Manufacturer :
- Product Category :
- Electrical, Specialty Fuses
- Applications :
- Solar (Photovoltaic)
- Approval Agency :
- CSA, UL
- Breaking Capacity @ Rated Voltage :
- 50kA
- Class :
- gPV
- Current Rating (Amps) :
- 110A
- Features :
- Indicating
- Fuse Type :
- Square
- Mounting Type :
- Requires Holder
- Operating Temperature :
- Package / Case :
- Rectangular, Blade
- Product Status :
- Active
- Response Time :
- Fast Blow
- Size / Dimension :
- 2.665" L x 2.331" W x 1.561" H (67.70mm x 59.20mm x 39.65mm)
- Voltage Rating - AC :
- Voltage Rating - DC :
- 1 kV