400NHG3B-690
Manufacturer Part Number:
400NHG3B-690
Manufacturer/Brand:
Eaton - Bussmann Electrical Division
Part of Description:
FUSE SQUARE 400A 690VAC RECT
Manufacturer :
Product Category :
Electrical, Specialty Fuses
Applications :
Approval Agency :
CE, VDE
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
120kA
Class :
NH
Current Rating (Amps) :
400A
Features :
Fuse Type :
Square
Mounting Type :
Requires Holder
Operating Temperature :
Package / Case :
Rectangular, Blade
Product Status :
Active
Response Time :
Size / Dimension :
2.953" L x 2.953" W x 3.071" H (75.00mm x 75.00mm x 78.00mm)
Voltage Rating - AC :
690 V