LSRK250.XXID
Manufacturer Part Number:
LSRK250.XXID
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
FUSE CRTRDGE 250A 600VAC/300VDC
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
Electrical, Specialty Fuses
Applications :
Electrical, Industrial
Approval Agency :
CE, CSA, QPL, UL
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
200kA AC, 20kA DC
Class :
RK1
Current Rating (Amps) :
250A
Features :
Indicating
Fuse Type :
Cartridge
Mounting Type :
Requires Holder
Operating Temperature :
Package / Case :
Cylindrical, Blade Terminals
Product Status :
Active
Response Time :
Slow Blow
Size / Dimension :
2.843" Dia x 11.626" L (72.20mm x 295.30mm)
Voltage Rating - AC :
600 V
Voltage Rating - DC :
300 V