SPNH100.XXDE
Manufacturer Part Number:
SPNH100.XXDE
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
1500VDC 100 AMP PHOTOVOLTAIC FUS
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
Electrical, Specialty Fuses
Applications :
Solar (Photovoltaic)
Approval Agency :
CE, gPV, IEC, UL
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
30kA
Class :
Current Rating (Amps) :
100A
Features :
Fuse Type :
Rectangular
Mounting Type :
Bolt Mount
Operating Temperature :
Package / Case :
Rectangular, Blade
Product Status :
Active
Response Time :
Fast Blow
Size / Dimension :
5.165" L x 2.008" W x 2.008" H (131.20mm x 51.00mm x 51.00mm)
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
1.5 kV