PSR030UL0550Z
Manufacturer Part Number:
PSR030UL0550Z
Part of Description:
FUSE SQUARE 550A 700VAC/600VDC
Approval Agency :
CE, cURus, UL
Current Rating (Amps) :
550A
Features :
Indicating
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
1.866" L x 1.693" W x 1.929" H (47.40mm x 43.00mm x 49.00mm)
Voltage Rating - AC :
700 V
Voltage Rating - DC :
600 V