L75QS350.X
Manufacturer Part Number:
L75QS350.X
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
750VDC HIGHSPEED SEMICONDUCTOR F
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
Electrical, Specialty Fuses
Applications :
Electrical, Industrial
Approval Agency :
CE, cURus, UL
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
50kA
Class :
Current Rating (Amps) :
350A
Features :
Fuse Type :
Cartridge
Mounting Type :
Bolt Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Product Status :
Active
Response Time :
Fast Blow
Size / Dimension :
2.000" Dia x 2.844" L (50.80mm x 72.24mm)
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
750 V