FLNR500.XXID
Manufacturer Part Number:
FLNR500.XXID
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
FUSE CRTRDGE 500A 250VAC/125VDC
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
Electrical, Specialty Fuses
Applications :
Electrical, Industrial
Approval Agency :
CE, CSA, QPL, UL
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
200kA AC, 20kA DC
Class :
RK5
Current Rating (Amps) :
500A
Features :
Indicating
Fuse Type :
Cartridge
Mounting Type :
Requires Holder
Operating Temperature :
Package / Case :
Cylindrical, Blade Terminals
Product Status :
Active
Response Time :
Slow Blow
Size / Dimension :
2.594" Dia x 10.374" L (65.90mm x 263.50mm)
Voltage Rating - AC :
250 V
Voltage Rating - DC :
125 V