SPFJ200.XXL
Manufacturer Part Number:
SPFJ200.XXL
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
FUSE CARTRIDGE 200A 600VAC/1KVDC
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
Electrical, Specialty Fuses
Applications :
Solar (Photovoltaic)
Approval Agency :
CE, UL
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
200kA AC, 20kA DC
Class :
Current Rating (Amps) :
200A
Features :
Fuse Type :
Cartridge
Mounting Type :
Bolt Mount
Operating Temperature :
Package / Case :
Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Product Status :
Active
Response Time :
Fast Blow
Size / Dimension :
1.500" Dia x 3.012" L (38.10mm x 76.50mm)
Voltage Rating - AC :
600 V
Voltage Rating - DC :
1 kV