JLLS110.XXP
Manufacturer Part Number:
JLLS110.XXP
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
FUSE CRTRDGE 110A 600VAC/300VDC
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
Electrical, Specialty Fuses
Applications :
Electrical, Industrial
Approval Agency :
CE, CSA, UL, UR
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
200kA AC, 20kA DC
Class :
T
Current Rating (Amps) :
110A
Features :
Fuse Type :
Cartridge
Mounting Type :
Bolt Mount
Operating Temperature :
Package / Case :
Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Product Status :
Active
Response Time :
Fast Blow
Size / Dimension :
1.079" Dia x 3.252" L (27.40mm x 82.60mm)
Voltage Rating - AC :
600 V
Voltage Rating - DC :
300 V