PV-30A10F85L
- Manufacturer Part Number:
- PV-30A10F85L
- Manufacturer/Brand:
- Eaton - Bussmann Electrical Division
- Part of Description:
- 30AMP 1500V DC SOLAR FERRULE 10
- Manufacturer :
- Product Category :
- Electrical, Specialty Fuses
- Applications :
- Electrical, Industrial
- Approval Agency :
- Breaking Capacity @ Rated Voltage :
- 30kA
- Class :
- gPV
- Current Rating (Amps) :
- 30A
- Features :
- Fuse Type :
- Cartridge
- Mounting Type :
- Requires Holder
- Operating Temperature :
- Package / Case :
- Cartridge, Non-Standard
- Product Status :
- Active
- Response Time :
- Size / Dimension :
- 0.406" Dia x 3.346" L (10.30mm x 85.00mm)
- Voltage Rating - AC :
- Voltage Rating - DC :
- 1.5 kV