0AKSBK500-BA
- Manufacturer Part Number:
- 0AKSBK500-BA
- Manufacturer/Brand:
- Bel Fuse Inc.
- Part of Description:
- FUSE 500A 500V STUD MNT
- Manufacturer :
- Bel Fuse Inc.
- Product Category :
- Electrical, Specialty Fuses
- Applications :
- Electrical, Industrial
- Approval Agency :
- Breaking Capacity @ Rated Voltage :
- 50kA
- Class :
- Current Rating (Amps) :
- 500A
- Features :
- Fuse Type :
- Square
- Mounting Type :
- Bolt Mount
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 105°C
- Package / Case :
- Rectangular, Blade
- Product Status :
- Active
- Response Time :
- Size / Dimension :
- 1.921" L x 1.429" W x 1.234" H (48.80mm x 36.30mm x 31.35mm)
- Voltage Rating - AC :
- Voltage Rating - DC :
- 500 V