L50QS060.T
Manufacturer Part Number:
L50QS060.T
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
FUSE CARTRIDGE 60A 500VAC/VDC
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
Electrical, Specialty Fuses
Applications :
Semiconductors
Approval Agency :
CE, cURus, UR
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
200kA AC, 50kA DC
Class :
Current Rating (Amps) :
60A
Features :
Fuse Type :
Cartridge
Mounting Type :
Bolt Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Product Status :
Active
Response Time :
Fast Blow
Size / Dimension :
1.000" Dia x 3.625" L (25.40mm x 92.08mm)
Voltage Rating - AC :
500 V
Voltage Rating - DC :
500 V