PV-10A10-1P
- Manufacturer Part Number:
- PV-10A10-1P
- Manufacturer/Brand:
- Eaton - Bussmann Electrical Division
- Part of Description:
- FUSE CARTRIDGE 10A 1KV RADIAL
- Manufacturer :
- Product Category :
- Electrical, Specialty Fuses
- Applications :
- Approval Agency :
- Breaking Capacity @ Rated Voltage :
- Class :
- Current Rating (Amps) :
- Features :
- Fuse Type :
- Cartridge
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- Package / Case :
- Radial Bend Cylinder
- Product Status :
- Active
- Response Time :
- Fast Blow
- Size / Dimension :
- 0.406" Dia x 1.496" L (10.30mm x 38.00mm)